Wieczorem, 24 stycznia br. oficjalnie nastąpiło powitanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego w naszej jednostce. Nowy samochód MAN TGM 13.290 zastąpi Jelcza 422. Serdeczne podziękowania za pomoc, zaangażowanie oraz życzliwość i współpracę, składamy na ręce wszystkich, którzy przyczynili się do pozyskania nowego samochodu!
Zakup średniego, fabrycznie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego o napędzie terenowym 4x4 dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach został sfinansowany ze środków:
Łączny koszt zakupu samochodu wyniósł 801960,00 złotych.
Krakowska Straż Pożarna 9 maja br. obchodziła święto 145. lecia istnienia, nad którym patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Podczas jubileuszowych obchodów połączonych z Wojewódzkimi obchodami Dnia Strażaka miało miejsce wręczenie awansów i odznaczeń.
Miło nam zakomunikować, że Nasz Naczelnik – kpt. Paweł Polak – Oficer Operacyjny KM PSP w Krakowie został odznaczony Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Dekoracji dokonał Krzysztof Kozłowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz nadbryg. Stanisław Nowak – Małopolski Komendant Wojewódzki. Serdeczne gratulacje!!!
W piątkowe popołudnie, przed godziną 17. doszło do kolizji na skrzyżowaniu ul. Centralnej z ul. Rajską w centrum Jerzmanowic. Na miejscu obecny był również Zespół Ratownictwa Medycznego, jednak żadna z osób nie wymagała opieki medycznej. Na szczęście w zdarzeniu "ucierpiały" jedynie pojazdy. Zaraz po zakończeniu działań ZRM udał się do drugiego w tym dniu zdarzenia, do którego również nasze OSP zostało zadysponowane o 17:30. Na DK94 w Jerzmanowicach doszło do wypadku z udziałem motocyklisty, który nie miał tyle szczęścia co poprzednicy i został przetransportowany do szpitala z typowymi urazami dla tego rodzaju zdarzenia.
Co roku 4 maja w dzień Świętego Floriana, strażacy obchodzą swoje święto. W tym roku uroczysta Msza Święta w intencji strażaków i ich rodzin z okazji Dnia Św. Floriana odbyła się 3 maja.
Wszystkie jednostki OSP z Parafii Jerzmanowice - OSP Jerzmanowice, OSP Łazy i OSP Gotkowice wspólnie uczestniczyli w swoim święcie. Ksiądz Proboszcz Kazimierz Szczęsny życzył by Św. Florian otaczał swoją opieką wszystkich Druhów w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba była dla nich źródłem satysfakcji i powodem do dumy. Podziękował również za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy.
Zgodnie z tradycją po nabożeństwie, jednostki OSP przemaszerowały pod figurkę św. Floriana, gdzie odśpiewana została „Rota” i „Boże coś Polskę”.
Prezes OSP Jerzmanowice życzył Druhnom i Druhom bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Uroczystość zakończono symbolicznym poczęstunkiem w Remizie OSP Jerzmanowice.
UKĄSZENIE - Najczęściej jest to ukąszenie przez węże, w Polsce przez żmije zygzakowatą. Ważne jest to, że nasza żmija nie atakuje sama z siebie, żeby zaatakować, musi poczuć się zagrożona. Czyli zaatakuje przez nadepnięcie, bądź kiedy się, wystraszy. Rana jest niewielka, ma postać dwóch lub czterech ciemnych punkcików wielkości główki szpilki. Ból pojawia się w momencie przedostania się jadu do rany. Charakterystyczne objawy po ukąszeniu: obrzęk, zaczerwienienie, pocenie się, uczucie lęku, przyśpieszone tętno oraz oddech, drgawki, osłabienie. Można uchronić się, przed ukąszeniem np. zakładając obuwie z grubą podeszwą, unikania miejsc występowania żmij - paprocie, silnie nasłonecznione lub wilgotne miejsca, poruszać się ścieżkami lub wytyczną trasą, nie zrywać runa leśnego, obiektem ataku stanie się, nasz ręka.
UŻĄDLENIE - Pojedyncze użądlenie owada nie powinno być niebezpieczne, ale wrażliwość poszczególnych osób na jad owadów jest zróżnicowana. Najgroźniejsze są użądlenia w okolice szyi, podniebienia, języka, wewnętrznej powierzchni policzków. Powodują obrzęk błon śluzowych, krtani i zablokowanie dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że pszczoła może użądlić tylko raz, żądło jest wyposażone w zaczepy, które zatrzymują je w skórze. Osa, szerszeń oraz trzmiel mogą żądlić wielokrotnie, dlatego trzeba liczyć się z kolejnymi atakami. NIEBEZPIECZNE SĄ OSY, zabicie jednej powoduję atak wszystkich os z gniazda, ponieważ w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancje chemiczną, której woń prowokuje owady do ataku. W chwili użądlenia wstrzyknięty jad powoduje: ból, zaczerwienienie, obrzęk. Dolegliwości te utrzymują się od kilku godzin do doby, wpływ ma na to ilość ukąszeń, rodzaj owada, indywidualna odporność organizmu. Nasilenie objawów znaczy o uczuleniu, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Niepokojące objawy: omdlenie, bladość skóry, spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy, nudności oraz wymioty, obrzęk języka lub twarzy, przyśpieszone czynności serca, wysypka na części lub na całym ciele, uczucie ściskania klatki piersiowej. Rada - Żądlące owady wybierają kolory ciemne, więc aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach. Najlepiej unikać - silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów. Przed wyjściem odsłonięte części ciała można posmarować olejkiem kąpielowym, jego zapach odstrasza owady.
Pogoda sprzyjała wyjątkowo ludzkiej bezmyślności w marcu i kwietniu br. Nasza jednostka była dysponowana przeszło 30 razy do samych pożarów traw na nieużytkach w miejscowościach Sąspów, Gotkowice, Jerzmanowice, Przeginia i Czubrowice. Pomimo zakazów, apeli wiosenne wypalanie traw "ma się dobrze". Zauważalna jest tendencja spadkowa w stosunku do poprzednich lat, jednak nadal incydentów jest zdecydowanie za dużo.
Polecamy zapoznać się z materiałem kampanii "STOP POŻAROM TRAW" http://www.stoppozaromtraw.pl Przypominamy że ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.
Film promujący kampanię zainicjowaną przez Ochotniczą Straż Pożarna z Czernej oraz Ochotniczą Straż Pożarna z Ujazdu Górnego. Powinien go obejrzeć KAŻDY kierowca. Wszyscy kierowcy wiedzą, że dla ofiar wypadku liczy się każda sekunda. Niestety, ostatnio coraz trudniej o to, by uczestnicy ruchu ułatwiali służbom ratowniczym dojazd do poszkodowanych tworząc tzw. "korytarz życia".