foto1
-
foto1
-
foto1
-
foto1
-
foto1
-
biuro@ospjerzmanowice.pl
998 lub 112

Weekend pod znakiem pożarów traw i lasów 1-2/04/2017

Słoneczna pogoda, wiatr, sucha trawa oraz bezmyślność ludzka – chyba najistotniejszy czynnik, który w połączeniu z pozostałymi doprowadził do wielu pożarów, skrupulatnie organizując czas Strażakom. Już w trakcie tygodnia, do pożarów traw wyjeżdżaliśmy po kilka razy dziennie, w tym wielokrotnie wracając w te same miejsca. Weekend zaczął się od pożaru lasu i nieużytków w miejscowości Przeginia, gdzie z ogniem zmagało się 10 zastępów Straży Pożarnej z terenu gminy i spoza niej (OSP Jerzmanowice, OSP Przeginia 2x, OSP Czubrowice, OSP Gotkowice, OSP Łazy, OSP Racławice, OSP Szklary, Sułoszowa I, Sułoszowa II). Działania utrudniał wiatr oraz ukształtowanie terenu, w tym sam dojazd do miejsca zdarzenia. Spaleniu uległo około 30 hektarów traw i ściółki leśnej. Pozostałe pożary traw na nieużytkach miały miejsce tego dnia jeszcze w Jerzmanowicach na ul. Widokowej i Żarnowcu oraz w Sąspowie. Niejednokrotnie Zastęp GBARt 2/20 nie zdążył wrócić do Remizy po zakończeniu działań, a był przedysponowany przez Oficera Dyżurnego PSP w Krakowie do następnego miejsca. Nie inaczej było w niedzielę. Pożary traw miały miejsce w Sąspowie, a później w Jerzmanowicach na Kolonii Zachodniej, gdzie udaliśmy się dwoma Zastępami GBARt 2/20 i GCBA 5/24. Zadymienie było widziane z odległości kilku kilometrów. Ostatni wyjazd w niedzielę odnotowaliśmy po godz. 22:00 na ul. Krakowską w Jerzmanowicach. Łącznie w weekend dysponowani byliśmy 10 razy, spaleniu uległo 40 hektarów traw i ściółki leśnej, a akcje trwały łącznie przeszło 10 godzin.

Pożar traw i ściółki leśnej w Przegini 01/04/2017  

Pożar traw w Sąspowie 02/04/2017 

145latkmpspkrakow