foto1
-
foto1
-
foto1
-
foto1
-
foto1
-
biuro@ospjerzmanowice.pl
998 lub 112

X Podhalańska Pielgrzymka Samochodowa Strażaków

W dniu 8 czerwca 2014 roku (niedziela) odbyła się po raz dziesiąty samochodowa pielgrzymka strażaków oraz IV Podhalańska Pielgrzymka Motocyklowa do Gaździny Podhala. Organizatorami pielgrzymki co roku są powiaty tatrzański i nowotarski w tym oddziały Związku OSP RP oraz Komendy Powiatowe PSP z tych powiatów.
Naszą Jednostkę reprezentowało trzech przedstawicieli (Jacek Tarcholik, Mateusz Herian, i Jerzy Szumera), którzy wyruszyli na pielgrzymkę samochodem operacyjnym Opel Vectra (339[K]36). Pielgrzymka rozpoczęła się na Krzeptówkach pod Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, gdzie uformowany został korowód pielgrzymkowy z samochodów strażackich i motocykli głównie z terenów Podhala, ale też z innych zakątków całej Polski. Następnie pielgrzymi wyruszyli szlakiem papieskim z Krzeptówek do Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, a dalej do Nowego Targu. Pokonali trasę, którą w 1997 roku św. Jan Paweł II przebył podczas wizyty w Polsce (przez m.in. Kościelisko, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską Wyżną, Bańską Niżną, Szaflary, Maruszynę). Przejazd trwał około półtorej godziny. Na miejscu każda z jednostek straży pożarnej została przywitana, a samochód biorący udział w pielgrzymce poświęcony. Następnie odbyło się uroczyste nabożeństwo dzienkczynne za kanonizację Św. Jana Pawła II połączone z wręczeniem odznaczeń dla zasłużonych druhów. W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział około 250 samochodów i 150 motocykli.

145latkmpspkrakow