foto1
-
foto1
-
foto1
-
foto1
-
foto1
-
biuro@ospjerzmanowice.pl
998 lub 112

Sztandar OSP Jerzmanowice

Sztandar, dawna chorągiew, stanowi symbol charakteryzujący godność jednoczącą ludzi we wspólnym działaniu dla ogólnego dobra. Chlubne tradycje strażackie wiążą się z odwagą i gotowością do niesienia bezinteresownej pomocy w obliczu zagrożonego zdrowia, życia i mienia. W okresach szczególnie trudnych dla niepodległości Ojczyzny brać strażacka stawała w jej obronie, dając przykłady głębokiego patriotyzmu. Wypełnianie strażackich powinności wymagało i stale wymaga gotowości do największych poświęceń. Właśnie takie przykłady strażackich postaw są źródłem społecznego uznania i szacunku. Dowodem godności i honoru jakimi szczyci się Ochotnicza Straż Pożarna lub oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej jest posiadanie sztandaru. Fakt ufundowania sztandaru jest wyrazem najwyższego społecznego uznania, bo sztandar jest nie tylko znakiem identyfikacyjnym i znakiem tożsamości dla strażaków danej OSP lub oddziału Związku Strażackie tradycje, dorobek we wszystkich dziedzinach życia społecznego zobowiązują do przestrzegania uroczystego przebiegu strażackich spotkań z okazji rocznic i jubileuszy, Dnia Strażaka, świąt państwowych i kościelnych, wydarzeń ważnych w życiu ochotniczej straży, poczynając od wręczenia sztandaru poprzez odznaczenie sztandaru, ślubowanie członków OSP i MDP, otwarcie strażnic, przekazanie sprzętu czy też pożegnanie zmarłych działaczy ruchu strażackiego.

 

Społeczność Jerzmanowic 6 maja 1937 roku za ofiarność i pomoc jaką nieśli strażacy, ufundowali i przekazali uroczyście sztandar Jednostce z wizerunkiem św. Floriana.

 

W czasie obchodów 45-lecia istnienia Jednostki OSP Jerzmanowice, która odbyła się 10 września 1967 roku, jako symbol ofiarnej i wiernej służby pożarniczej druhowie otrzymali drugi sztandar.

145latkmpspkrakow