foto1
-
foto1
-
foto1
-
foto1
-
foto1
-
biuro@ospjerzmanowice.pl
998 lub 112

Prewencja - jak się zachować?!

Korytarz życia

Korytarz życia już niedługo stanie się obowiązkowy. Choć z hasłem "korytarz ratunkowy" wielu kierowców nie spotyka się po raz pierwszy, to jednak są osoby, które nie zdają sobie do końca sprawy z tego, co to dokładnie jest i na czym polega.

korytarzzycia

Na miejsce wypadku drogowego musi dojechać karetka, straż pożarna czy policja, dlatego bardzo ważna jest umiejętność tworzenia korytarza życia. Niestety, obecnie nie wszyscy kierowcy w takich sytuacjach zachowują się w odpowiedzialny sposób. Zgodnie z nowymi przepisami, aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym, kierowcy poruszający się skrajnym lewym będą mieć obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo.

Kampania czad i ogień - obudź czujność!

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

  • jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
  • blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

 

Czytaj więcej...

Numery alarmowe!

numeryalarmowe

Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.

Czytaj więcej...

Kampania społeczno-edukacyjna "STOP wypalaniu traw!"

Około 30% pożarów traw powstaje ze względu na przypadkowe zaprószenia ognia na przykład poprzez wyrzucenie niedopałków z przejeżdżających pociągów lub samochodów na pobocze drogi. W żadnym z powyższych przypadków sprawcy nie liczą się z możliwością powstania zagrożenia rozwoju pożaru na obszary leśne! Zaraz po okresie zimowym trawy palą się bardzo szybko, bowiem są wysuszone – ogień ogarnia coraz większe połacie powodując zagrożenie dla lasów, okolicznych zabudowań itp.

Celowe podpalanie traw stanowi około 70% wszystkich pożarów w tej kategorii. Najczęściej słyszy się, iż to zły nawyk osób dorosłych. Dowodem na powyższą tezę są coroczne „czarne statystyki”, z których dowiadujemy się o przedziale wiekowym osób, które zginęły podczas czynności wypalania. Są to głównie starsze osoby, które po podpaleniu trawy nie zdążyły oddalić się na bezpieczną odległość (pamiętajmy, iż wiatr zmienia swój kierunek, a więc nie sposób określi też kierunku rozprzestrzeniania się pożaru).

Czytaj więcej...

Jak prawidłowo zgłaszać wypadek?

 

Bardzo duży wpływ na czas przybycia straży pożarnej, karetki czy policji jest dokładne podanie miejsca zdarzenia. Podanie dokładnego adresu, kilometra i numeru drogi daje służbom znacznie więcej niż podanie samej miejscowości.

W dniu 17.06.2015 r. o godzinie 5:04 operator numery alarmowego 112 z CPR Rzeszów, przekazał informację do KM PSP Krosno, iż odebrał od mężczyzny zgłoszenie o wypadku w nieznanej mu miejscowości, jednakże podał to miejsce jako 8 słupek 223 km drogi krajowej nr 28. Do zdarzenia o większej liczbie poszkodowanych zostały zadysponowane 3 samochody pożarnicze z KM PSP Krosno. Służby ratownicze mają w komendach mapy, dzięki którym mogą bez problemu odnaleźć miejsce zdarzenia drogowego i niezwłocznie wysłać oddziały z najbliższych jednostek. Mężczyzna w sytuacji powyżej podał swoje dokładne położenie do 100 metrów, więc strażacy nie mieli problemu z odnalezieniem miejsca zdarzenia. Słupki stojące przy drodze mają różne oznaczenia. Pierwszy numer to numer drogi, środkowy to jej kilometr, a liczby od 0-9 oznaczają metry mierzone po 100. Prosimy o zapamiętanie tej informacji ponieważ może ona uratować komuś życie lub zdrowie.

źródło: http://krosno112.pl

Jak zachować się w razie wypadku drogowego?

Pamiętaj aby wszystkie czynności opisane niżej wykonywać z rozwagą, bez niepotrzebnych emocji i dodatkowych zniszczeń, do czasu aż przybędą specjalistyczne służby ratownicze. Pamiętaj, że Ty również możesz się znaleźć w podobnej sytuacji.
Jeżeli jesteś świadkiem wypadku drogowego to:
Zabezpiecz miejsce zdarzenia:
- "zasłoń" miejsce wypadku oraz osoby udzielające pomocy bryłą swojego pojazdu, który musi mieć włączone światła awaryjne i postojowe (w warunkach nocnych konieczne są włączone światła mijania, to one oświetlą miejsce wypadku),
- w odpowiedniej odległości ustaw trójkąty ostrzegawcze (własny lub z pojazdów poszkodowanych),
- wykorzystaj światło ostrzegawcze latarki podręcznej,
- przy pomocy telefonu komórkowego (połączenie z numerami alarmowymi 998, 997, 999, 112 jest bezpłatne) lub radia CB wezwij służby ratownicze, policję,
- jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu,
- jeżeli nie masz szans na pomoc innych, nie trać czasu zacznij działać sam, najważniejsze dla rannych bez pulsu i oddechu są pierwsze 4 minuty, ale pomoc im udzielona musi być fachowa.

Czytaj więcej...

Jak zachować się w razie pożaru?

W przypadku powstania pożaru wszyscy zobowiązani są podjąć działania w celu jego likwidacji: zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia, wezwać straż pożarną.
Telefoniczne alarmowanie należy wykonać w następujący sposób: Po wybraniu numeru alarmowego straży pożarnej 998 i zgłoszeniu się dyżurnego spokojnie i wyraźnie podaje się: swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu, adres i nazwę obiektu, co się pali, na którym piętrze, czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.
Po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Przyjmujący może zażądać: potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie, dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać. 

Czytaj więcej...

Jak zachować się w obliczu powodzi?

Bądź świadomy niebezpieczeństwa powodzi, zwłaszcza jeśli mieszkasz na niskopołożonym terenie, w pobliżu strumienia, rzeki lub poniżej zapory wodnej.

Każda nawet najmniejsza rzeka może spowodować podtopienie lub zalanie terenu wokół niej. Zagrożenie powodziowe możliwe jest również na innych obszarach podczas wystąpienia obfitych opadów wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi ogłasza się (z uwzględnieniem warunków lokalnych), gdy poziom wody w rzece osiągnie stan alarmowy, a prognoza hydrologiczna przewiduje dalszy przybór wód.

Czytaj więcej...

Jak zachować się podczas burz, ulewnych deszczy i silnych wiatrów?

Pamiętaj, żywioł zawsze jest niebezpieczny! Czy TY i TWOJA RODZINA jesteście bezpieczni? Pamiętaj!!! Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń np. telewizora, komputera itp.
Pamiętaj by:
- słuchać aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi,
- usunąć z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych.
- zamknąć okna i drzwi,
- w miarę możliwości wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe,
- nie planować wycieczek w góry, nie wychodzić z domu, np. na zakupy,
- zabezpieczyć minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw,
- sprawdzić czy jest pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy,
- nie obserwować niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodzić do okien i drzwi,
- jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiąść pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy,
- bezwzględnie nie szukać schronienia ani nie zatrzymywać się - nie parkować samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Nie szukaj także schronienia pod tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe. 

Czytaj więcej...

Fajerwerki, petardy i inna galanteria pirotechniczna

Gdzie należy zaopatrywać się w fajerwerki?
Ustawodawca bardzo rygorystycznie określa warunki, jakie musi spełniać pod względem ochrony pożarowej, przechowywania i obsługi podmiot chcący prowadzić sprzedaż materiałów pirotechnicznych. Warunki ustawy mogą być spełnione tylko w wyspecjalizowanych punktach, mających odpowiednie zaplecze magazynowe i spełniających wszelkie wymogi ochrony pożarowej. Dopuszcza się sprzedaż fajerwerków w centrach handlowych czy sklepach wielobranżowych, jednakże pod warunkiem spełniania pewnych wymogów, a mianowicie: sprzedaż winna odbywać się na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko uprawniony sprzedawca; wyroby takie winny być posortowane w sposób widoczny, wg klas dopuszczenia do sprzedaży; stoisko powinno być wyposażone w sprzęt gaśniczy oraz tablice informacyjne o zakazach otwierania opakowań na terenie obiektu, wnoszenia tych wyrobów do innych części obiektu oraz użytkowania fajerwerków w obiekcie i jego sąsiedztwie. Reasumując, należy podkreślić, że sprzedaż jakichkolwiek materiałów pirotechnicznych (także zimne ognie) na targowiskach lub z samochodu jest zabroniona.

Czytaj więcej...

145latkmpspkrakow