Remiza OSP

Początkowo strażnica OSP Jerzmanowice mieściła się w budynku dawnej szkoły w Jerzmanowicach. Po roku 1988, dzięki społeczności lokalnej i zaangażowaniu samych strażaków, jak także władz gminy, druhowie mogli się przenieść się do odpowiednio przygotowanego Domu Strażaka.

Remiza OSP Jerzmanowice posiada trzy miejsca garażowe w których znajdują się samochody bojowe. Do tego zaplecze sanitarne w skład którego wchodzi toaleta, prysznic oraz pralnia wykonana w ostatnich latach. Na parterze mieści się również magazyn sprzętu wykorzystywanego podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Na wiosnę 2013 roku zostały wykonane w pomieszczeniach garaży boksy w których każdy strażak imiennie posiada swój sprzęt ochrony osobistej (ubranie bojowe, buty, hełm, kominiarkę, rękawice i latarkę).


W budynku remizy znajduje się również dyżurka z aneksem kuchennym. Dzięki tak przygotowanemu zapleczu druhowie przebywający w strażnicy mogą odpocząć po akcji, czy przygotować się do kolejnych. Dyżurka wyposażona jest w telewizor oraz komputer z drukarką i dostępem do internetu zakupiony przez władze gminy w ramach programu mającego na celu poprawę i usprawnienie systemu łączności. Jednostka OSP Jerzmanowice alarmowana jest za pośrednictwem systemu selektywnego wywołania DSP-52. Strażacy – ratownicy otrzymują powiadomienia o zdarzeniu w postaci smsów w ramach systemu powiatowego ZAK-SMS. Prócz tego z własnej inicjatywy zamontowali profesjonalny terminal GSM DTG-53, który również powiadamia o alarmie za pośrednictwem smsów.


Na piętrze remizy OSP mieści się sala balowa na około 200 osób. Wykorzystywana jest ona podczas różnego rodzaju spotkań i uroczystości. Udostępniania lokalnej społeczności m.in. na zebrania wiejskie, pokazy, konferencje, spotkania, szkolenia czy chociażby przyjęcia okolicznościowe. Obok sali znajduje się w pełni wyposażona kuchnia.

W sprawie sali należy kontaktować się z dh Michałem Piwowarczyk tel. 505 361 924, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Na poddaszu remizy OSP mieszczą się pomieszczenia biurowe, w których dawniej zlokalizowana była siedziba Urzędu Gminy. Obecnie powierzchnia ta wykorzystywana jest przez Gminny Ośrodek Kultury, Świetlicę „Nadzieja” oraz dzielnicowych z Komisariatu Policji w Krzeszowicach.

Potężny budynek remizy OSP odkąd został oddany do użytkowania, nieustannie jest modernizowany. W ostatnich latach do jednych z większych inwestycji na budynku należy zaliczyć wykonanie kanalizacji. Wymienione zostały również drzwi garażowe na rolety, które są w pełni zautomatyzowane. Wykonano sanitariat z prysznicem i pralnią. Dzięki ciągłemu wsparciu ze strony władz gminy i dofinansowaniu prac przeprowadzono modernizację instalacji centralnego ogrzewania oraz gazowej. Po otrzymaniu pozwolenia na przebudowę budynku oraz zakwalifikowaniu się do programu „Małopolskie Remizy” otrzymano dofinansowanie które pozwoliło na wymianę pokrycia dachowego z azbestowego na blachodachówkę. Wewnątrz budynku została zmodernizowana i powiększona dyżurka, wykonano chłodnię wykorzystywaną podczas przyjęć okolicznościowych. Wyremontowano również sanitariaty dla gości. W ostatnim czasie dla polepszenia bezpieczeństwa został zamontowany monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, dzięki któremu jest stały podgląd na dom strażaka. W planach jest udostępnienie podglądu dla szerszego grona odbiorców.

Jednostka OSP Jerzmanowice, posiadając tak utrzymany budynek nie spoczęła na laurach. W planach są kolejne inwestycje. Najpilniejszym jest wykonanie termomodernizacji budynku, a w szczególności wymiana okien na sali balowej, która z pewnością przyniesie oszczędności w okresie grzewczym. Drobne prace remontowe w garażach wykonywane są przez samych druhów, którzy dbają o strażnicę jak o własny dom.